خدمات حوزه نقشه برداری هوایی و فتوگرامتری پهپادی
دی ۲۶, ۱۳۹۶
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

امروزه با توجه به پیشرفت های گسترده در علوم ژئوماتیک و تلفیق آن با تکنولوژی های جدید در هوا و فضا، الکترونیک و کامپیوتر، مراکز تحقیقاتی در دانشگاه ها و شرکت های بزرگ تجاری اقدام به تولید دستگاه­های نوین نقشه برداری هوایی از قبیل پهپاد های فتوگرامتری کرده اند که قابلیت های بالایی در تولید محصولات بسیار متنوع و کاربردی مکانی به منظور آنالیز و تولید اطلاعات مورد نیاز در پروژه های اجرایی را دارا می باشد. یکی از اصلی­ترین کاربرد­های این سری از پهپاد­ها که کاملاً مستقل و متفاوت به لحاظ ساخت و عملکرد از پهپاد­های نظامی می باشند، تهیه مدل های رقومی ارتفاعی است.

این مدل­های رقومی (DTM) می تواند جایگزین نقشه برداری توپوگرافی از معادن روباز، مناطق مطالعاتی با وسعت بالا و صعب العبور، کریدور­های خطوط انتقال نیرو، برداشت مناطق کوهستانی به منظور طراحی مسیر های تله­کابین و …. می باشد.

نقشه برداری فتوگرامتری پارک کوهساران اهواز با استفاده از پهپاد توسط شرکت دانش بنیان فناوران صنعت آسمان /  تیر ماه ۱۳۹۵

 

از مزایای این سیستم ها می توان کیفیت بالای داده های خروجی از لحاظ هندسی و طیفی ، مدت زمان کم مورد نیاز جهت اجرای پروژه، هزینه پائین متناسب با سرعت بالای اجرای پروژه، تنوع بسیار بالای خروجی­های سیستم با کاربرد های بسیار گسترده، دسترسی بالا به سیستم و عدم نیاز به برقراری ارتباط با شرکت­ها و سازمانهای بین­المللی، قابلیت پیاده­سازی به منظور اجرای پروژه­های ملی با رویکرد پایش سری­ زمانی اراضی زراعی، باغی و جنگلی را نام برد.

برداشت و اسکن سه بعدی مسیر عبور رودخانه و حوزه آبراه منطقه شمشک استان تهران

 

 

برداشت و اسکن سه بعدی منطقه باستانی سرمسجد شهرستان مسجد سلیمان جهت ثبت جهانی اثر سال ۱۳۹۴

 

از اینرو پهپاد های فتوگرامتری با توجه به سهولت در پرواز و سرعت بالای اجرای پروژه های مکانی، دقت بسیار بالا و قابلیت برداشت داده ها در قدرت تفکیک های مکانی متفاوت می تواند کمک بسیار خوب و حتی جایگزین عملیات نقشه برداری زمینی و یا خریداری تصاویر ماهواره ای باشد.

 

برداشت هوایی و تهیه توپوگرافی از منطقه مرزی چذابه به منظور احداث جاده ارتباطی توسط اداره راه و شهرسازی استان خوزستان

تهیه نقشه های توپوگرافی از منطقه مورد مطالعه، مشخص کردن عوارض و کاربری اراضی حاشیه جاده ها، تعیین معارضین از جمله اطلاعات ذی قیمتی است که در یک پروژه راه سازی برای طراحان، مدیران و برنامه ریزان می تواند مفید باشد. طراحی خط پروژه، محاسبه حجم خاکبرداری و خاکریزی، امکان مدیریت و بررسی شرایط منطقه ای با توجه به موجود بودن نقشه توپوگرافی و تصاویر با قدرت تفکیک مکانی بالای برداشت شده توسط پهپاد فتوگرامتری از جمله مواردی است که می توان آن را به عنوان یک ابزار کارآمد در پروژه های راه سازی نام برد.

برداشت هوایی و تهیه توپوگرافی از جاده کوهستانی پلدختر به کوهدشت  /اداره راه و شهرسازی استان لرستان سال ۱۳۹۴

 

مطالب مرتبط